Chałka z masłem, żulik i inne słodkie smaki Łodzi

Chałka z masłem, żulik i inne słodkie smaki Łodzi

Przesycenie szybkim i kalorycznym jedzeniem jest widoczne w dużym miastach. W większości następuje zwrot w kierunku dań regionalnych, według starych przepisów. Szybka kuchnia oparta na frytkach i burgerze przeplata się ze smakami dań z dawnych lat.

Kuchnia polska choć wydawać by się mogło, że stojąca na schabowym i kapuście, jest bardzo urozmaicona. Co region, to inne rarytasy. Łódź posiada bogatą i długą tradycję w obszarze kulinarnym. Poza treściwym jedzeniem, koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych deserów i dań na słodko - słono z tego regionu!

Dania z czterech kuchni

Przez dziesięciolecia Łódź była domem nie tylko dla Polaków. To w niej żyli również Żydzi, Niemczy i Rosjanie. Gotowali, dzielili się przepisami i nowymi smakami. Dlatego kuchnia łodzian jest urozmaicona, jakże inna od choćby kuchni śląskiej czy kaszubskiej. Oczywiście są takie słodkie smakołyki, które w całej Polsce robi się podobnie, jak choćby przepis na biszkopt jest oparty na tych samych składnikach, ale już różni się dodatkami. One mogą być zaskakujące, jak mak, galaretka czy jabłka. Dlatego zamawiając coś w restauracji na drugim końcu Polski, nie ma się pewności w jakiej formie, z jakimi dodatkami otrzyma się deser.

Słodkie smaki Łodzi

Jeśli lubisz słodki smak, to lekko słodki turecki chleb, popularny w Łodzi z pewnością będzie idealną podstawą śniadania i nie tylko. Żulik - turecki chlebek o lekko słodkim smaku. Można go kupić w niektórych łódzkich piekarniach (szczególnie w okolicach Placu Wolności). Żulik to drożdżowy chlebek, w którego składzie jest melasa (albo miód), kawa zbożowa i rodzynki. Dzięki takim składnikom ma ciemniejszy kolor i słodkawy smak. Świetnie smakuje w połączeniu z samym masłem i mlekiem do picia. Dla wielu dorosłych dziś łodzian, żulik to właśnie smak dzieciństwa.

Chałka to kolejny słodki smak na śniadanie bądź kolację. Można ją kupić w wielu piekarniach w całej Polsce, ale jak się robi taką prawdziwą, domową chałkę wiedzą mieszkańcy Łodzi. Małe, plecione chlebki wypiekali stulecia temu Żydzi. Dziś chałka nadal króluje na stołach podczas śniadania w Łodzi.

Knedle to propozycja dania obiadowego, które może mieć słodki smak. W tradycyjnej kuchni łódzkiej knedle nadziane są truskawkami. Serwowane na duszonej kapuście z koperkiem. Takie połączenie dla wielu wydawać się może niecodzienne, a jednak warto spróbować tego dania.

Kuchnia łódzka obfituje w wiele niecodziennych połączeń. Dlatego przy okazji wizyty wręcz należy sprawić sobie przyjemność smakowania różnych potraw.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy