Nietypowe, śmieszne i bajkowe nazwy ulic w Łodzi

Nietypowe, śmieszne i bajkowe nazwy ulic w Łodzi

Niektóre ulice w Łodzi mają nazwy, które mogą wydawać się dość zabawne, a czasem nawet absurdalne. Nie każdy wie, że w tym mieście można spotkać się z takimi ulicami jak na przykład ulica Kurczaki, aleja urody Życia czy ulica giewont. Jakie są najbardziej nietypowe nazwy ulic w Łodzi?

Łódź — charakterystyka miasta 

Łódź jest miastem, które funkcjonuje na prawach powiatu w środkowej Polsce, jak również jest siedzibą władz województwa wschodniego oraz gminy Nowosolna. Co więcej, miasto to uznawane jest za przejściową siedzibę władz państwowych w 1945 roku. Łódź to przede wszystkim ośrodek kulturalny, przemysłowy i akademicki. Miasto obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km2. Według statystyk z dnia 30 czerwca 2020 roku województwo łódzkie zamieszkiwało około 2,4 mln osób.

Nietypowe ulice miasta Łodzi, które warto poznać

Do najbardziej zabawnych ulic w Łodzi zaliczane są:

 • Ulica Kurczaki – znajduje się w dzielnicy Górna. W 1946 roku zmieniono jej nazwę na Karoczki. Geneza nazwy pochodzi od karczowisk, które pozostały po wycince lasów. Pierwotna nazwa Karoczki wraz z biegiem lat przerodziła się w Kurczaki.
 • Aleja Urody Żyda — znajduje się na Teofilowie i brzmi naprawdę zabawnie. Sama aleja powstała w 1972 roku, jednak aż do 1994 roku nie miała żadnej nazwy.
 • Ulica Nowy Świat — usytuowana jest na Widzewie. Nazwa ma swoje uzasadnienie terenowe – ma bowiem charakter metaforyczny i powstała od wyrażenia nowy świat „nowoczesny, dotychczas nieznany, współczesny świat”, gdyż ulica usytuowana była na obrzeżach terenów zabudowanych.
 • Ulica Giewont – jest ulicą na Stokach, która istniała pierwotnie jako Jagiełły. W 1967 r. ulica przejęła ul. Kmiecą i Serpentyny. Ulica Giewont znajduje się w sąsiedztwie innych, które noszą nazwy tematyczne, nawiązujące do nazewnictwa górskiego.
 • Ulica Smocza — nieduża ulica mająca miejsce na Kuraku. Pod tą nazwą widnieje już od 1913 roku.
 • Ulica Morskie Oko – to ulica znajdująca się na Stokach, która istniała pierwotnie jako Rycerska. Z chwilą włączenia Łodzi, została przemieniona w 1946 r. Podobnie, jak ulica Giewont, usytuowana jest w sąsiedztwie innych o nazwach, które tematycznie nawiązują do nazewnictwa górskiego.
 • Ulica Głucha — to uliczka na Bałutach, która obecna jest na planach od 1910 roku. Nazwa ma swoje uzasadnienie terenowe, o charakterze metaforycznym. Powstała od przymiotnika głuchy — taki do którego ciężko dotrzeć, mało uczęszczany, oddalony od kogoś.
 • Ulica Kubusia Puchatka – ulica znajdująca się na osiedlu Pienista, która wytyczona została w 1977 roku. Nazwa powstała od imienia bohatera książek dla najmłodszych A. A, Milne’a. Ulica usytuowana jest w sąsiedztwie innych o nazwach podobnych znaczeniowo.

Skwar Latających Babć z Plusem – znajduje się przy zbiegu ulic: Andrzeja Struga i Gdańskiej. Ograniczają go wyżej wymienione ulice i kamienica, co nadaje mu kształt trójkąta. Warto wiedzieć, iż "Latające babcie z Plusem", czyli z Dziadkiem, to grupa wolontariuszy, która działa na terenie miasta od 2009 roku.

Inne z tej kategorii:

3 komentarze

 1. Anka 1 marca 2023 (20:23)

  Aleja Urody Życia, nie Aleja Urody Żyda , zapewne literówka - ale wyjątkowo niefortunna

 2. Anka 1 marca 2023 (20:23)

  Aleja Urody Życia, nie Aleja Urody Żyda , zapewne literówka - ale wyjątkowo niefortunna

 3. 16 sierpnia 2023 (21:46)

  Osiedle na Teofilowie nosi imię Stefana Żeromskiego. Nazwy ulic pochodzą od tytułów jego powieści lub od bohaterów tych książek. Uroda życia to tytuł powieści. Jest też ul. Andrzeja Radka - jednego z bohaterów powieści "Syzyfowe prace" i inne.

Dodaj komentarz

Partnerzy