Łódzkie smaki – czyli dania typowo łódzkie

Łódzkie smaki – czyli dania typowo łódzkie

Kulinarne odkrycia to nieodłączny element każdej podróży. W czasie wyjazdów zagranicznych turyści z wielką przyjemnością sięgają po lokalne przysmaki i produkty. W ten sam sposób trzeba również postępować podczas podróży po ojczyźnie. Jakie smaki oferuje łódzka kuchnia?

Zalewajka – pierwsza powstała właśnie w Łodzi

Zalewajką określane są zupy w różnych regionach Polski, jednak nie każdy wie, że pierwsze wzmianki pochodzą właśnie z regionu łódzkiego. Jest to tradycyjna wiejska zupa, którą przygotowuje się na bazie żuru z zakwasu chlebowego i ziemniaków. Nazwa potrawy pochodzi od metody jej przyrządzenia. Obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki gotuje się z przyprawami, a kolejno zalewa żurem. W garnku z tradycyjną zalewajką należy umieścić cebulę, czosnek i pieprz, a w niektórych formach także marchewkę i grzyby.

Kluski szare zwane również żelaznymi

Kluski żelazne związane są z tradycją kulinarnej Łodzi od wieków. Podstawowy składnik niezbędny do ich wykonania to ziemniaki, choć czasem dodaje się także jajko. Nie można jednak mylić z kluskami śląskimi, ponieważ sposób przygotowania obu dań bardzo się różni, Można je podawać na przykład z kapustą i żeberkami. Co więcej, są one tak smaczne, że polanie ich skwarkami i zaserwowanie z zarumienioną cebulką także będzie ciekawym pomysłem.

Tatarczuch – placek z mąki gryczanej

Pod tą tajemniczą nazwą ukrywa się prostokątny placek z mąki gryczanej o słodkim, miodowym smaku. Jest on wypiekany w okolicach Radomska. Tradycja tego przysmaku rozpoczyna się już w XIX wieku i wiąże się z obecnością Tatarów na terenach Stobiecka Miejskiego. Zajmowali się oni między innymi handlem kaszą, natomiast ich żony z mąki gryczanej wypiekały placki, które sprzedawały na targu.

Piernik marchewkowy — duża porcja karotenu

Jednym ze słodkich łódzkich przysmaków jest właśnie piernik marchewkowy, który bez wątpienia doskonale odnalazłby się na świątecznym stole. Ciasto smakuje najlepiej, gdy do jego przygotowania stosuje się słodką marchewkę, rodzynki i przyprawy takie jak kandyzowana skórka pomarańczy, goździki czy gałka muszkatołowa. Piernik przez to jest przyjemnie wilgotny i aromatyczny.

Polewka gruszkowa – zupa z XIX wieku

Zupa z gruszek w XIX wieku uznawana była za ulubioną i najczęściej przygotowaną potrawę tradycyjną. Jest to zawiesista zupa o słodko-kwaśnym smaku i brązowej barwie. Cechuje się wspaniałym aromatem dojrzałych gruszek. Owoce często rosły na miedziach i przy polnych drogach, a czasem zyskały taką popularność, że zaczęto sadzić ich najróżniejsze odmiany. W ten sposób gruszka trafiła zarówno do deserów, jak i do zupy, stając się lokalnym przysmakiem.

Wodzianka — pożywna wersja dietetycznej zupki

Wodzianka wbrew pozorom nie jest jedynie rzadką zupą dietetyczną, ale również pożywną zupą ze skwarkami. Przyrządza się ją z czerstwego chleba pokrojonego w kostkę, który należy zalać wrzątkiem z dodatkiem soli, startego czosnku i tłuszczu. Najlepiej sprawdzają się w tej roli skwarki. Dzięki swojej prostocie i małej ilości składników wodziankę można przygotować nawet wtedy, kiedy w lodówce nie znajduje się za wiele.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy