Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej, czyli Walk of Fame po łódzku

Aleja Gwiazd, ni mniej, ni więcej, kojarzy nam się ze ścieżką wytyczaną przez złote gwiazdy, opatrzone nazwiskami słynnych aktorów, twórców, reżyserów i nie tylko. Powstaniem Alei Gwiazd na kształt hollywoodzkiego Walk of Fame, może poszczycić się Łódź.

Usytuowanie Alei Gwiazd

Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy rozciąga się między ulicami 6 Sierpnia i gen. Romualda Traugutta, a pasażem Artura Rubinsteina, gdzie całość została usytuowana na znanej ulicy Piotrkowskiej. Pomysłodawcą tegoż wykonania był Jan Machulski. Pośród tej słynnej Alei Gwiazd widnieją nazwiska znanych sław kinowych. Nieparzysta strona Alei to gwiazdy, na których zobaczyć można nazwiska aktorów. Z kolei po stronie parzystej można się zapoznać gwiazdami reżyserów oraz operatorów.

Pomysł autorstwa Machulskiego

Choć pomysł Jana Machulskiego zrodził się w 1996 roku, to dopiero 28 maja 1998 roku wmurowano pierwszą mosiężną gwiazdę, na której zagościło nazwisko Andrzeja Seweryna. Po stronie projektu gwiazd, które przyozdabiają ulicę Piotrkowską, stoi Andrzej Pągowski.

Pośród nazwisk aktorów, którzy doczekali się swoich mosiężnych gwiazd w Łodzi, zagościły sławy, takie jak Janusz Gajos, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Jan Machulski, Pola Negri, Daniel Olbrychski, Cezary Pazura czy Franciszek Pieczka. Z kolei wśród nazwisk tych, którzy stają zwykle po drugiej stronie kamery i filmu, zagościli wcześniej wspomniani operatorzy i reżyserzy, i tu wymienić można Stanisława Bareję, Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Zanussiego, Romana Polańskiego, Jerzego Hoffmana czy Agnieszkę Holland.

Wizytówka Łodzi

Aleja Gwiazd od momentu wbudowania pierwszej mosiężnej gwiazdy, aż po dziś dzień stanowi wizytówkę Łodzi i ciekawą atrakcję turystyczną. Jej zamysł i późniejsze powstanie nie jest całkiem przypadkowe, bowiem Łódź to dawna stolica polskiego filmu, gdzie przyjeżdżało sporo sław, a wielu dziś znanych aktorów, reżyserów, operatorów czy scenografów, skończyło właśnie łódzką filmówkę.

Choć powstanie Alei Gwiazd, jak i jej ostateczna lokalizacja to czas naznaczony niekiedy sporami, 1998 rok przyniósł wreszcie uroczyste otwarcie, które jednocześnie stało się częścią obchodów związanych z okazją 575 rocznicy nadania praw miejskich Łodzi. To jeszcze jedna ważna data, a mianowicie 50-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

O tym, kto będzie widniał na gwiazdach decyduje Kapituła Alei Gwiazd. I choć dziś Łódź nie jest już aż tak mocno związana z filmem, jak niegdyś, to Aleja pozostaje pamiątką, na której obecnie można podziwiać ponad 60 mosiężnych gwiazd z nazwiskami sław filmowych.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy