Magiczne podwórka ulicy Piotrkowskiej – ukryte piękno łódzkiego Śródmieścia

Łódź jest nazywana miastem kamienic, natomiast niejednokrotnie zapomina się, że w ich głąb prowadzą podwórka. Zaklinają w sobie niezwykły klimat miasta. W niektórych z nich wyraźnie czuć ducha czasu, inne zachwycają nas swoim nowym obliczem. Ulica Piotrkowska na każdym kroku kryje w sobie podwórka naznaczone przeszłością historyczną. Zajrzyjmy do niektórych z nich:

1. Podwórko przy Piotrkowskiej 3 – Pasaż Róży

W XIX wieku znajdował się tu prestiżowy – Hôtel de Pologne, najokazalszy jak na tamte czasy hotel w Łodzi. Oprócz niego była też piwiarnia oraz traktiernia (dawniej określano tak podrzędną restaurację). Swój zakład miał tu również słynny łódzki jubiler – Aaron Kantor. Tak słynne niegdyś podwórko ocalało od zapomnienia dzięki projektowi artystki Joanny Rajkowskiej. W 2005 roku w ramach realizacji na Festiwal Czterech Kultur stworzyła ona niezwykłą mozaikę ze szkieł, która dziś jest podziwiana przez turystów z całego świata.

Pasaż Róży

2. Podwórko przy Piotrkowskiej 46

Przed wojną znajdowała się tutaj synagoga, która została zdewastowana przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Obecnie w jej miejscu znajduje się księgarnia. Pod numerem 46 przez pewien okres czasu zamieszkiwał też autor „Ziemi Obiecanej”, Władysław Reymont.

3. Podwórko przy Piotrkowskiej 67

To podwórko legendarnego kina Polonia. Ponadto w zachwyt wprawi nas długi korytarz usłany roślinnością, na którego końcu znajduje się fontanna w prawdziwie meksykańskim stylu wraz z restauracją – The Mexican.

Piotrkowska 67

4. Podwórko przy Piotrkowskiej 77

Tutaj znajduje się znany „klub pod siódemkami” oraz słynny Irish Pub. Źródła historyczne wskazują również na fakt, że w jednej z posesji znajdującej się pod numerem 77 mieszkał niemiecki zbrodniarz wojenny – Adolf Otto Eichman.

Piotrkowska 77

5. Podwórko przy Piotrkowskiej 88 - Sukkot - kuczka z podwórza

Kuczka – co to takiego? To nic innego, jak szałas budowany w święto Sukkot dla uczczenia wędrówki Żydów z Egiptu. Kuczka najczęściej przybierała formę altanek i była zdobiona owocami sprowadzonymi wprost z Izraela. Współcześnie jest to jedno z nielicznych zachowanych świadectw istnienia kultury żydowskiej w Łodzi.

Piotrkowska 88

6. Podwórko przy Piotrkowskiej 89

Jest nazywane secesją pod numerem 89. To jedno z najbardziej zadbanych podwórek łódzkich. Jego cechą charakterystyczną jest elegancki dziedziniec oraz wspaniała roślinność. W samej głębi znajduje się restauracja prowadzona przez rodowitych Włochów - Essenza Italiana. W sąsiedztwie znajdziemy również orientalną restaurację - House of Sushi oraz ekskluzywne Coen Spa.

Piotrkowska 89

7. Podwórko przy Piotrkowskiej 102

W jego głębi znajdziemy kultowy pub i klub Łódź Kaliska. Na przełomie XIX i XX w. mieścił się tutaj skład hurtowy firmy „Karol Wilhelm Gehlig”.

Piotrkowska 102

8. Podwórko przy Piotrkowskiej 120

To wyjątkowe podwórko dla dziejów kinematografii, bowiem to właśnie w nim powstało pierwsze kino w Polsce! W 1899 roku bracia Antoni i Władysław Krzemińscy w lokalu, będącym dawną restauracją Adolfa Fischera, otworzyli kino. To wydarzenie upamiętnia dziś tablica, odsłonięta w 2010 roku. Tą symboliczną przestrzeń udało się zagospodarować w 2013 roku na rzecz Hotelu Stare Kino – jedynego takiego obiektu w Polsce. Goście mogą tu poczuć filmową duszę miejsca i pogłębić swoją wiedzę filmową.

Piotrkowska 120

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy