Dzieje Łodzi akademickiej – od powstania uczelni wyższych do międzynarodowych wymian studenckich

Uczelnie w Łodzi powstały w okresie powojennym. Wcześniejsze próby utworzenia Szkół Wyższych pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Pierwszą powstałą uczelnią był Uniwersytet Łódzki, który został powołany na mocy dekretu z 24 maja 1945 roku. Funkcję pierwszego rektora przejął wówczas wybitny naukowiec Tadeusz Kotarbiński. W pierwszym roku akademickim funkcjonowania uczelni powołano sześć wydziałów: Humanistyczny, Matematyczno-Przyrodniczy, Prawno-Ekonomiczny, Lekarski, Farmaceutyczny oraz Stomatologiczny. W 1950 roku nastąpiło wydzielenie trzech wydziałów medycznych, co z kolei zapoczątkowało powstanie Uniwersytetu Medycznego. Początkowo Uniwersytet Łódzki zatrudniał 530 pracowników i liczył około 12% wszystkich studentów w Polsce. Uczelnia rozwijała się prężnie i stopniowo włączano do niej coraz to nowe oddziały takie jak Pedagogiczny czy Geograficzny. Obecnie Uniwersytet Łódzki (UŁ) posiada 12 wydziałów. Warto wspomnieć, że przy Uniwersytecie działa Studium Języka Polskiego, które jest najstarszym tego typu ośrodkiem w Polsce, funkcjonującym nieprzerwanie od 1952 roku. Równolegle z Uniwersytetem została powołana do życia Politechnika Łódzka. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z historią Łodzi przemysłowej. Pierwszymi lokalami przyznanymi przez miasto był kompleks pomieszczeń w fabryce Rosenblatta. Nieprzerwany i dynamiczny rozwój uczelni sprawił, że dziś ta prestiżowa uczelnia techniczna ma do dyspozycji aż 32-hektarowy kampus z willami, parkiem oraz odnowionymi pomieszczeniami pofabrycznymi. Początki Łodzi akademickiej wiążą się również z powstaniem uczelni artystycznych: Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Akademia Muzyczna

Łódź akademicka XXI wieku

Każda z uczelni potrzebowała czasu i zmian, aby ukształtować dzisiejszą Łódź akademicką. Obecnie w naszym mieście mamy 28 uczelni, z czego aż 22 są uczelniami niepublicznymi. Każda z 6 najstarszych publicznych uczelni oferuje bogatą ofertę studiów, prowadzonych zarówno w trybie stacjonarnym, jak również zaocznym. Rozwój cyfryzacji oraz powstanie mediów społecznościowych przyczyniły się do zmiany przedstawienia oferty edukacyjnej. Tak na przykład UŁ od 2016 roku wprowadził nową identyfikację wizualną. Istotną częścią zmian i próbą adaptacji do dzisiejszych warunków jest również umiędzynarodowienie. Uczelnie chętnie realizują zagraniczne programy wymian studenckich. Najpopularniejszym z nich jest Erasmus. Dodatkowo Uniwersytet posiada program Erasmus Mundus, umożliwiający naukę w takich krajach, jak Chile, Meksyk, Brazylia. Sprawia to, że Łódź jest chętnie wybieranym przez obcokrajowców miastem, a liczba studentów anglojęzycznych wciąż wzrasta.

Fabryka Inżynierów

Sukcesy młodych naukowców z Politechniki Łódzkiej

Politechnika Łódzka to prawdziwa kopalnia talentów i ośrodek badań oraz nowatorskich odkryć naukowych. W 2015 roku łódzki zespół Lodz Solar Team stworzył pierwszy w Polsce pojazd napędzany energią słoneczną. Wystartował on na zawodach Bridgestone World Solar Challenge w Australii oraz Sasol Solar Challenge w Południowej Afryce. W 2016 roku Studenci Wydziału Informatyki wygrali konkurs Imagine Cup 2016 w kategorii Games. W lutym 2018 doktorantka Politechniki Anna Rył została laureatką nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Studentów Wynalazców. Kolejnym nagrodzonym projektem na arenie międzynarodowej był innowacyjny projekt myHydro – opaski tekstylnej, która kontroluje poziom nawodnienia organizmu. Produkt ma pojawić się na rynku za kolejne 3 lata. Natomiast naukowcy z Politechniki Łódzkiej zdobyli podczas International Invention Design Competition aż cztery złote i jeden srebrny medal. Nagrodzone projekty to: „Biotekstroniczny system do profilaktyki i wspomagania leczenia zapaleń dolnych dróg moczowych”, „Urządzenie do pomiaru zmiany położenia kości udowej podczas endoprotezoplastyki całkowitej stawu biodrowego” czy „Lekki kompozyt konstrukcyjny z wypełnieniem mineralnym”. Dwa pierwsze rozwiązania mogą mieć znaczący wpływ na medycynę, natomiast pozostałe dla odgrywają dużą rolę w przemyśle. Oprócz Politechniki również Łódzki Uniwersytet Medyczny jest pionierem w badaniach związanych z wieloma dziedzinami medycznymi takimi jak: kardiologia, onkologia czy biologia molekularna.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy