Studiuj w Łodzi – kierunki, których nie znajdziesz na innych uczelniach

Miasto mocno inwestuje w rozwój uczelni i miejsc przyjaznych młodym ludziom. Władze Łodzi doskonale wiedzą, że studenci są siłą napędową i warto o nich walczyć – zwłaszcza jeśli mieliby zostać w mieście po zakończeniu edukacji. W ofertach łódzkich uczelni znajdziemy wiele kierunków, których studiowanie nie jest możliwe nigdzie indziej. 

Techniki teatralne, filmowe i telewizyjne

To specjalizacja w ramach kierunku edukacja artystyczna, dostępnego w ofercie łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Osoby, które zdecydują się na studiowanie na tej specjalizacji mogą liczyć nie tylko na solidne przygotowanie pod kątem malarstwa, rysunku czy fotografii, ale przede wszystkim – z budowania scenografii i tworzenia kostiumów. Duży nacisk kładzie się na konstrukcję i animację lalki do filmów animowanych. To bez wątpienia kierunek, którego trudno szukać na innej uczelni w Polsce.

Scenariopisarstwo

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna w Łodzi (nazywana również Szkołą Filmową w Łodzi lub łódzką „filmówką”) ma w swej ofercie unikalny kierunek, jakim jest scenariopisarstwo. Mimo, że w Polsce działa kilka uczelni i szkół filmowych, to scenariopisarstwo do tej pory nie doczekało się odrębnego kierunku. Kandydaci na uczelnię mają do wyboru studia I i II stopnia. Dodatkowo pewność, że będą doskonalić swój warsztat pod okiem najlepszych.

Rewitalizacja miast

Nazwa kierunku może dla niektórych brzmieć dość egzotycznie. Rewitalizacja miast to studia dwuletnie uzupełniające (magisterskie), prowadzone wspólnie przez dwie uczelnie – Uniwersytet Łódzki i Politechnikę Łódzką. Pomysł zrodził się z obserwacji rynku i tego, co dzieje się na miejskim podwórku. Rewitalizacja staje się coraz popularniejsza, jednak brakuje specjalistów, którzy byliby w stanie zająć się wszystkimi aspektami. Łódzkie uczelnie chcą to zmienić, a najlepszych absolwentów zatrudnić przy procesach rewitalizacyjnych miasta. 

Ekomiasto

Rewitalizacja to zresztą nie jedyny kierunek studiów w Łodzi, który jest związany z miastem jako pewnym rodzajem przestrzeni. Jak można przeczytać na stronie Uniwersytetu Łódzkiego, uczelnia planuje kształcić specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju miast. Mieliby oni łączyć podejście ekologiczne z myśleniem ekonomicznym. Są to studia licencjackie i bez wątpienia są ciekawą ofertą dla osób, które również uważają, że trend zmieniania się miast będzie coraz silniejszy.

e-historia

Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ przygotował ciekawą propozycję dla osób czynnych zawodowo, które pragną kontynuować swoją edukację - e-historia to doskonałe połączenie zamiłowania do minionych czasów z nowatorskim podejściem do nauki. Studia niestacjonarne z e-learningiem pozwalają na połączenie edukacji z pracą na pełnym etacie, dając współczesnemu humaniście sansę na podniesienie dotychczasowych kwalifikacji. Kierunek przygotowuje do objęcia stanowisk w instytucjach publicznych, politycznych, samorządowych, edukacyjno-kulturowych czy muzealnych. Absolwenci e-historii sprawdzą się doskonale także na rynku jako kierownicy placówek administracji publicznej, publicyści, blogerzy czy pracownicy wydawnictw.

Przedsiębiorczość i zarządzanie innowacjami

Kolejny kierunek z oferty Uniwersytetu Łódzkiego. Zazwyczaj studia z przedsiębiorczości realizowane są w ramach studiów podyplomowych; na UŁ są to jednak studia stacjonarne. Osoby, które zdecydują się na studiowanie na tym kierunku, będą uczyły się m.in. tworzenia własnego biznes planu, dowiedzą się, jakie mogą być źródła finansowania firmy, poznają kreatywne zachowania przedsiębiorcze, będą w stanie rozpoznać bieżące trendy i wprowadzać innowacje do swoich przedsiębiorstw.

Włókiennictwo i przemysł mody

Tego kierunku nie mogło zabraknąć na liście. Włókiennictwo to niegdyś duma Łodzi; obecnie z kolei z miastem związanych jest wielu projektantów modowych. Absolwent włókiennictwa na Politechnice Łódzkiej będzie nie tylko potrafił stosować i przerabiać surowce dedykowane wyrobom włókienniczym. Nauczy się  też wykorzystywać zdobycze biotechnologii, elektrotechniki i nanotechnologii do produkcji innowacyjnych materiałów tekstylnych.  Włókiennictwo i przemysł modowy to 3,5-roczne studia inżynierskie. 

Systemy sterowania inteligentnymi budynkami

To kolejny innowacyjny kierunek Politechniki Łódzkiej. Absolwenci studiów licencjackich mają być przygotowani na „sprostanie wyzwaniom inteligentnego budownictwa”. Kierunek jest realizowany przez trzy wydziały, a studenci otrzymają wiedzę zarówno z zakresu architektury jak i budownictwa, elektrotechniki i inżynierii środowiska. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy