Centra handlowe Łodzi – coś więcej niż tylko sklepy

Centra handlowe w dużej mierze kojarzą nam się z możliwością dokonywania zakupów czy korzystania z różnorodnych usług. Dziś jednak to coś znacznie więcej, bo centra te stają się miejscami największych i najciekawszych rozrywek, przede wszystkim w weekendy gromadząc rzeszę miłośników wolnego czasu, spędzanego w ciekawy sposób. Na uwagę zasługują chociażby centra handlowe w Łodzi, które wręcz tętnią życiem.

Centrum handlowe Sukcesja

2015 rok przyniósł zakończenie jednej z największych inwestycji w Łodzi, a mianowicie centrum handlowego Sukcesja. Ponad 150 sklepów, duża kręgielnia, jak i ekologiczne technologie, przyczyniły się na swój sposób do rozsławienia właśnie tego obiektu. Sukcesja niesie ze sobą historię, bo jej budowa rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to swego końca doczekała się fabryka bawełny Juliusza Albrechta i Józefa Gampego, później stanowiąca kompleks budynków przy dzisiejszej alei Politechniki, a po wojnie przemianowana na Zakłady Przemysłu Bawełnianego Maltex. Pod względem wizualnym, w wielu miejscach Sukcesja nawiązuje właśnie do starych fabryk. Jej budowa kosztowała 120 ml euro, a trwała ponad 1700 dni. Poza sklepami polskimi, ale i zagranicznych marek, obfituje w zewnętrzny taras o powierzchni 300 metrów, wspomnianą kręgielnię czy kino sieci Helios.

Sukcesja

Manfukatura

Łódź może poszczycić się również centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym, jakie stanowi tamtejsza Manufaktura. W Polsce jest to centrum handlowe drugie pod względem powierzchni, zaś pierwsze w tej samej kategorii, uwzględniając Europę Wschodnią. Manufaktura powstała za sprawą mieszkającego w Szwajcarii biznesmena – Cypriana Kosińskiego – o łódzkim rodowodzie. Centrum Handlowe Manufaktura potrzebowało pięciu lat opracowywania projektu i niemalże czterech lat renowacji, by w końcu zostało otwarte w 2006 roku. Terenem pod budowę stała się dawna fabryka Izraela Poznańskiego w Łodzi. W Manufakturze starano się zachować klimat dawnego kompleksu fabryki, dlatego też dominują pofabryczne budynki z czerwonej cegły. Obecną architekturę Manufaktura zawdzięcza firmie z Londynu – Virgile&Stone. Na terenie dzisiejszej Manufaktury można korzystać nie tylko ze sklepów, ale i kawiarni, restauracji, centrum samochodowego, kompleksu kulturalnego, w tym oddziału Muzeum Sztuki czy też Muzeum Fabryki, jak i kina, kręgielni oraz sztucznej ściany wspinaczkowej, pośród centrum rozrywki i rekreacji.

Manufaktura

Pofabryczna Galeria Łódzka

Na uwagę zasługuje również Galeria Łódzka otwarta w 2002 roku, która to architekturą i kolorystyką również nawiązuje do pofabrycznych budynków. Wybudowano ją w kształcie litery L, a na powierzchni około 45 000 m2 znalazło się miejsce na hipermarket, około 170 sklepów, restauracje, bary i kawiarnie. W roku powstania Galeria Łódzka doczekała się wyróżnienia przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, a 2 lata później otrzymała nagrodę w dorocznym konkursie na najlepsze centra handlowe – European Shopping Centre Award, za ciekawy projekt architektoniczny, odpowiednie wkomponowanie w infrastrukturę miasta, a także dogodny dostęp rozmaitymi środkami transportu.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy