Kameralne kina w Łodzi – 5 miejsc, które przyciągają niszowym repertuarem

Kameralne kina w Łodzi – 5 miejsc, które przyciągają niszowym repertuarem

 

Łódź to filmowa stolica Polski – właściwie nikt nie jest w stanie zaprzeczyć temu stwierdzeniu. To właśnie w tym mieście znajduje się najlepsza polska szkoła filmowa, której absolwentami są takie osobistości jak Roman Polański czy nieżyjący już Andrzej Wajda. Nic dziwnego, że fani kina przyjeżdżają specjalnie do Łodzi, by móc poczuć klimat tego miasta, zobaczyć na własne oczy Aleję Gwiazd na Piotrkowskiej czy wreszcie wstąpić na seans do jednego z łódzkich kin. Nie chodzi tu oczywiście o popularne Cinema City, a o kina z ciekawym, niszowym repertuarem.

Kino Charlie

Kino zostało założone w 1994 r. w miejscu dawnej siedziby Łódzkiego Ośrodka Kształcenia Ideologicznego (Piotrkowska 203). Pomysłodawcą był Sławomit Fijałkowski, miłośnik ambitnego kina europejskiego i aktywny organizator wydarzeń artystyczno-filmowych. Nic dziwnego, że imprezy kulturalne stały się domeną kina Charlie – do najważniejszych imprez organizowanych w tym ośrodku należą m.in. Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, Festiwal Twórców Kina Niezależnego „OFF jak gorąco”, Międzynarodowy Festiwal Animacji „ReAnimacja”; kino współorganizuje również takie wydarzenia jak Nowe Horyzonty czy Międzynarodowy Festiwal „Camerimage”. Od 2002 r. kino przyznaje własną nagrodę „Złoty Glan” – wręczana jest twórcom niezależnym, którzy nie boją się wyrazić w swych dziełach sprzeciwu wobec trendom w kulturze popularnej.

Kinematograf

Kolejnym kinem promującym niszowe produkcje jest Kinematograf. To stosunkowo młode kino, które powstało w 2006 r.; znajduje się w Muzeum Kinematografii w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1. Sala filmowa została ulokowana w starej wozowni pałacu Scheiblera. Odbywają się tam przeglądy etiud studenckich (dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmu i Kinematografii) oraz Ogólnopolski Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Zachwycać może specyficzny wystrój kina – ściany z surowej cegły, drewniana podłoga, niewielka scena przed ekranem i… nowoczesne krzesła. Latem przed budynkiem Muzeum organizowane są projekcje plenerowe w ramach Letniego Kinematografu Rozrywkowego.

Kino Szpulka

Kino Szpulka znajduje się w Łódzkim Domu Kultury (Traugutta 18). Wyświetla zarówno polskie, jak i europejskie produkcje, zaliczane do ambitnych i odznaczających się wysokimi walorami artystycznymi. Co ciekawe, Szpulka stawia także na produkcje, które mogą wywoływać kontrowersje i dyskusje – chce w ten sposób zachęcić widzów do refleksji i odrzucenia pewnych schematów myślowych. Niewątpliwym plusem kina jest kameralna atmosfera.

Bodo

Kinem, które koniecznie należy odwiedzić, jest kino Bodo (przy ul. Rewolucji 1905r. nr 78/80), które powstało zaledwie kilka lat temu – w Łodzi działa od 2014 r. Nazwa to wyraźne nawiązanie do Eugeniusza Bodo, chociaż założyciele kina przyznają, że nazwa to także skojarzenie ze sloganem „BO DO kina się chodzi”. W repertuarze kina znajdują się zarówno filmy komercyjne, jak i niszowe, chociaż jak podkreślają założyciele – brakuje typowych blockbusterów. Wyświetlane są produkcje z całego świata, kino organizuje również liczne lokalne festiwale filmowe, m.in. Festiwal Filmów Antydepresyjnych „Relanium”. To najmniejsze i najbardziej kameralne łódzkie kino.

Kino Tatry

To z kolei najstarsze łódzkie kino – zostało założone w 1907 r. przez Oskara Kulawińskiego i Gustawa Mjunkera. Znajduje się przy ul. Sienkiewicza 40. Czasy świetności Tatry przeżywały zwłaszcza w okresie PRL-u; pokazywano tam rozmaite produkcje, które jednocześnie świetnie przedstawiały mentalność polskiego społeczeństwa tamtych czasów. Obecnie ten zabytkowy obiekt chyli się ku upadkowi; projekcje odbywają się wyłącznie w weekendy, kino nie wyświetla również nowych filmów, a wyłącznie starsze produkcje.

Kino Tatry, o którym pisaliśmy od 1 stycznia 2020 roku zostanie przekształcone na Muzeum Kina. Bogata historia tego miejsca, trwająca od 1907 roku nie zostanie zmarnowana. Nie możemy już doczekać się otwarcia muzeum. Na miejsce piąte proponujemy zatem:

Kino Szkoły Filmowej

To kameralne Kino Szkolne, w którym możecie obejrzeć klasyki światowej kinematografii. Dzieła wybitnych reżyserów z pewnością będą zachętą dla miłośników dobrego filmu. W Kinie działa również Dyskusyjny Klub Filmowy – interesujący dodatek dla tych, którzy cenią sobie ciekawą rozmowę o obejrzanym dziele. Projekcje odbywają się za darmo, od poniedziałku do piątku, o godzinie 19:00. Kino mieści się przy ul. Targowej 61/63 na I piętrze Rektoratu Szkoły Filmowej (budynek A).

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy